Prvá vlajka EÚ na Západnom Balkáne

Autor: Mikuláš Dzurinda | 1.7.2013 o 11:36 | Karma článku: 11,43 | Prečítané:  1191x

Tak, ako v živote človeka, aj v živote krajiny alebo aj širšieho spoločenstva sa vyskytujú míľniky. Významné momenty, ktoré si treba nielen všimnúť, ale tiež je treba sa nimi inšpirovať, motivovať. Dnešným dňom, 1.júla sa Chorvátsko stáva 28. členským štátom EÚ.

Je to prvá európska vlajka na Západnom Balkáne. Slovensko má na tom veľmi významný podiel. Pred desiatimi rokmi sme spolu s predstaviteľmi niektorých iných krajín presadili pozvanie Chorvátska začať rokovania s EÚ. A pomáhali sme Chorvátom v celom procese. Dnes sa tešíme, aj na spoluprácu v EÚ a blahoželáme občanom Chorvátska.

Tieto dni sú veľmi významné aj pre ďalší štát Západného Balkánu: na európskom samite v piatok 28.6. tak, ako pred 10 rokmi Chorvátsko, bolo Srbsko pozvané začať svoje rokovania o vstupe do EÚ. Bolo to veľmi symbolické, keďže 28. júna si Srbi pripomínajú výročie bitky na Kosovom poli v roku 1389. Udalosť, ktorá sa stala symbolom spolupatričnosti všetkých Srbov. Verím, že pozvánka začať rokovať o vstupe do EÚ zomkne a povzbudí Srbov na ich ďalšej ceste konsolidácie a modernizácie. Pozitívna skúsenosť Chorvátska i Srbska má veľký význam aj regionálne: ešte pred necelými 15 rokmi boli Chorváti so Srbmi vo vojne, Balkán sa zmietal v krvavom konflikte. Dnes majú oba národy a štáty európsku perspektívu. Bolo by dobré, keby príbeh Chorvátska a Srbska inšpiroval aj ďalšie balkánske štáty, napr. Bosnu a Hercegovinu.

Rokovanie Európskej rady piatok 28.6. nieslo v sebe ďalšiu silnú symboliku - presne pred 99 rokmi výstrel v Sarajeve spustil I. svetovú vojnu. Na budúci rok - 100 rokov od sarajevského atentátu - by mohol prísť zo Sarajeva iný signál: o krokoch, vedúcich k pozitívnym vnútorným zmenám, ktoré aj túto krajinu posunú k európskej perspektíve.

Udalosti týchto dní  sú veľmi významné aj pre EÚ a Slovensko. Členstvo Chorvátska a Srbska v EÚ je dôležité nielen pre Slovákov žijúcich v Chorvátsku alebo vo Vojvodine, ale aj pre nás, občanov SR. Západný Balkán predstavuje susedstvo EÚ a temer bezprostredné susedstvo pre Slovensko. Bezpečný a pokojný Balkán je teda v životnom záujme SR. Preto tak, ako sme pomáhali Chorvátom, pomáhame a budeme pomáhať aj Srbom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?