So susedmi by sme mali mať dobré vzťahy.

Autor: Mikuláš Dzurinda | 28.2.2013 o 11:30 | (upravené 28.2.2013 o 11:35) Karma článku: 10,54 | Prečítané:  1602x

V utorok, 26.2., sa v Budapešti uskutočnilo rokovanie zahraničných výborov slovenského a maďarského parlamentu.Vždy, keď prekračujem slovensko-maďarské hranice, si uvedomujem, že vstupujem v prvom rade k susedovi, potom k členovi regionálneho zoskupenia Vyšehrádska štvorka (SR, ČR, MR, PR) a napokon k členovi EÚ. Susedský rozmer je však vždy najsilnejší. V súčasných turbulentných časoch nikto nevie zaručiť, že projekt EÚ je trvalým riešením. Ale to, že Maďari a Slováci budú žiť vedľa seba ďalšie stáročia, tým si môžeme byť istí. A podľa toho by sme sa mali aj správať. Tomu by sme mali prispôsobiť aj naše priority.

V prvom rade by sme sa mali prestať pozerať viac dozadu, ako dopredu. Ak sa budeme pozerať viac dozadu, môžeme pozabudnúť, že iní formujú budúcu tvár Európy a my sa zrazu ocitneme mimo jej jadra, alebo na jej okraji, či - nebodaj - aj mimo EÚ. Pozerať sa viac dopredu ako dozadu pritom neznamená, že netreba vyriešiť to, čo nás zaťažuje.

Aktuálne je to otázka udeľovania maďarského občianstva Slovákom, nežijúcim v Maďarsku, ale na Slovensku, z druhej strany je to odoberanie slovenského občianstva Slovákom, žijúcim na Slovensku, ak požiadajú o občianstvo MR. Najlepšie východisko z patovej situácie je, že obe strany urobia jeden krok k sebe: Slovensko pripustí, že môže jestvovať aj iný oprávnený dôvod na udelenie maďarského občianstva, ako je trvalý pobyt občana SR v MR a Maďarsko pripustí, že súčasné podmienky udeľovania maďarského občianstva Slovákom sú neprijateľne mäkké, že neraz so skutočnou väzbou občana Slovenska s Maďarskom nemajú veľa spoločného.

Nie je potrebné tak veľa - treba ukázať elementárnu politickú vôľu a odvahu urobiť takýto krok z oboch strán a následne tento krok zapísať do medzištátnej zmluvy medzi SR a MR. Nepochybne by to prospelo k zníženiu napätia a zvýšeniu vzájomnej dôvery, ktorá je potrebná na intenzívnejšiu regionálnu spoluprácu, ako i spoluprácu v rámci EÚ. Tam sú naše postoje neraz veľmi blízke, ale kvôli minulosti aj málo vzájomne využívané. Obe krajiny sa bránia európskej byrokracii, obe si chcú zachovať suverenitu v daňovej oblasti, sociálnom systéme i kultúrno-etických otázkach. Obidve krajiny presadzujú princíp kohézie, teda približovania sa našich krajín k tým najvyspelejším. Obe krajiny nechcú úniu transferov, v ktorej zodpovedné a neraz chudobné štáty majú doplácať na nezodpovedné a neraz bohatšie štáty. Podobne je tomu v Čechách  i Poľsku. Je čas, aby sme spolupracovali omnoho tesnejšie, ako doposiaľ. Áno, je dobré, že dokážeme nachádzať spoločný záujem pri cestách, infraštruktúre a energetike. Všetko toto slúži ľuďom. Ale aby sme nezastali, myslím si, že by sme mali mať ambíciu ísť ďalej. Aby naša spolupráca bola intenzívna aj v politickej oblasti. Aby sme nečakali vždy iba na to, čo povie Berlín alebo Paríž, prípadne spolu nadávali na Brusel, ale aby sme sami nastoľovali aj vážne politické témy a ponúkali ich riešenia. Aby sme spolu presadzovali nielen naše záujmy, ale aj naše "videnie sveta". Zdolanie fašizmu, komunizmu, vyše 20 rokov reforiem, ale aj veľkosť zoskupenia krajín V 4 nás k tomu plne oprávňujú a kvalifikujú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?