Majstre, chýbate!

Autor: Mikuláš Dzurinda | 27.12.2012 o 7:40 | Karma článku: 16,61 | Prečítané:  8154x

29.12.2012 tomu bude 10 rokov, čo zomrel Július Satinský. Majster slova. Veselého, ale aj vážneho. Hovoreného, i písaného. Človek s láskavým prístupom k svojmu remeslu. Rebel, ktorý komunizmus neporazil, ale prispel k jeho demontáži. Lebo svojím slovom vždy chcel niečo povedať. Niečo, čo malo oslobodzovať, nie spútavať. Niečo, čo malo povzbudiť, nie deprimovať. Naviac s vtipom, nákazlivým humorom a nenapodobiteľným výrazom. Bol to majster svojho remesla.

Július Satinský bol však aj angažovaným občanom. Po páde železnej opony výrazne prispel k tomu, že sme sa na Slovensku dokázali vpratať do svojej kože. Že sme prekonali hejslováctvo, aj koketériu s nie veľmi demokratickými móresmi vládnutia v 90-ych rokoch. Podporoval demokratov a reformistov. I keď rád hovoril o tom, že by nám skôr pasovala monarchia. Škoda, že sa ho už nemôžem opýtať, do akej miery to myslel ako žart a do akej miery vážne...:-) Vŕta mi to občas hlavou, keď v týchto časoch nevieme, čo s demokraciou. A nielen na Slovensku. Majster Satinský, už s vážne podlomeným zdravím, očividne zoslabnutý a ubolený nezaváhal ani na sekundu, keď sme ho vo volebnej kampani v roku 2002 požiadali, aby s Eduardom Kukanom nakrútil volebný spot o potrebe začlenenia Slovenska do EÚ. Nakrútil ho v Bruseli, iba pár mesiacov pred svojou smrťou. Bolo nám jasné, ako ho táto cesta potrápila. Satinský bol herec, komik, spisovateľ, umelec. Ale rozumel aj politike. Bol jedným z dvoch krstných otcov mojej knižky Kde je vôľa, tam je cesta, ktorú sme krstili v lete 2002. Na obal tejto knižky okrem iného napísal: " ...Slováci majú tú istú vlastnosť ako Arabi a Rómovia - nevedia sa zjednotiť na ceste svojej republiky k prosperite. Každý by si najradšej založil vlastnú stranu, a tak to aj potom dopadá..."
V týchto dňoch si pripomíname dvadsať rokov našej existencie ako samostatného štátu. Premýšľame a debatujeme o všetkých, ktorí formovali našu cestu k súčasnosti. Spomeňme si aj na vzácneho človeka, ktorý sa nenápadne, ale veľmi výrazne pričinil o to, že síce nie sme monarchiou, ale ani guberniou. A občas si aj prečítajme čo - to z toho, čo povedal o politike. Zdá sa mi to nielen zaujímavé, ale aj nadčasové a osožné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Trnkovi pomohla druhá polovica vety. Šťastie mal aj v minulosti

Zníženie platu je v porovnaní s navrhovaným trestom symbolické.

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Zákaz vychádzania pre netestovaných? Pochybnosti majú ústavní právnici aj prezidentka

Vláda riskuje, že Ústavný súd zruší testovanie skôr, ako sa začne.


Už ste čítali?