V Európe ide do tuhého!

Autor: Mikuláš Dzurinda | 16.5.2012 o 11:52 | (upravené 16.5.2012 o 11:58) Karma článku: 11,73 | Prečítané:  2938x

 Zdá sa, že včera padlo v Aténach vážne rozhodnutie: Gréci budú po mesiaci opäť voliť. Lebo voľby 6.mája skončili  patom. Vládu nevedeli zostaviť ani kresťanskí demokrati , ani sociálni demokrati, dokonca ani ich spoločná koalícia by v parlamente nemala väčšinu. Hoci od roku 1974 tieto strany vedeli temer vždy zostaviť vládu samostatne.

Teraz ekonomické ťažkosti a sociálne problémy ponúkli populistom nebývalé možnosti: zrodili sa extrémistické strany, ktoré sa priživujú na kríze a vlastne ani vládnuť nechcú. Iba rozbíjať.

Nadchádzajúce voľby budú vážne. Poskytnú Grékom i EÚ zrejme poslednú šancu udržať dosiahnutú úroveň i kompozíciu európskej integrácie. Myslím, že obe strany by sa o to mali pokúsiť.

 EÚ vznikla ako reakcia na dve svetové vojny v prvej polovici minulého storočia. Najprv v nej išlo o uhlie a oceľ, teda o materiály, ktoré vyhrávali vojny. Potom o spoločný trh, slobodný  pohyb ľudí a tovaru a napokon proces vyvrcholil zavedením jednotnej meny. Zámer vyšiel: temer 70 rokov sme bez vojny.

Zlyhanie Grékov v nadchádzajúcich voľbách by zrejme naštartovalo opačný trend- trend dezintegrácie. So všetkými rizikami, ktoré z takéhoto obratu vyplývajú. Ekonomickými, sociálnymi i bezpečnostnými. Dôsledky by boli najhoršie pre samotných Grékov, ale zasiahli by aj nás a celú Európu, ako aj jej partnerov.

O svojej budúcnosti rozhodnú Gréci sami. Extrémisti sa ľudom snažia  vymývať mozgy rečami, že nie je potrebné šetriť, že to EÚ s prísnejšími pravidlami nemyslí vážne. Preto sa od nás, partnerov Grécka, žiada jasné a pevné slovo: záleží nám na zachovaní jednotnej meny, záleží nám na Grécku, ale domácu úlohu si musia Gréci splniť bezo zvyšku! Bez štrukturálnych reforiem a šetrenia, bez plnenia dohodnutých podmienok nie je možné poskytovať Grécku ďalšiu pomoc.

Bolo by zlé, keby sa po nadchádzajúcich voľbách v Grécku zmenil trend, či status quo - od integrácie k dezintegrácii. Zmeniť  treba iný trend, ktorý je možné v Európe už dlhšie pozorovať. Trend k stále pohodlnejšiemu spôsobu života. Chce sa nám pracovať stále menej a dovolenkovať  stále viac.  Vytráca sa schopnosť  šetriť a tým aj investovať, zato je čoraz výraznejší príklon k spotrebe, konzumnému životu. A zadlžovaniu sa. Práve tento trend si žiada zmenu. Pretože vedie k ilúzii, že z problémov sa môžeme dostať aj bez námahy, bez potu. A ak potom zrazu začne niekto námahu vyžadovať, vedie to k nepokojom, protestom, napätiu, extrémizmu.

A toto už treba povedať nielen Grékom, ale aj nám všetkým. Z problémov sa dostaneme iba vtedy, keď budeme pracovití. Pracovitosť je hodnota, ktorú si treba veľmi vážiť. Je to činnosť, ktorú treba oceniť. Materiálne, ale aj morálne. Čím skôr a čím otvorenejšie sa o tom v spoločnosti začneme rozprávať, tým väčšia je šanca, že budeme v pozitívnych trendoch pokračovať a negatívne obrátime k lepšiemu. Ďalšie desaťročia, počas ktorých môže byť Európa pre nás všetkých stabilným a prosperujúcim prostredím, to je vízia, pre ktorú sa oplatí vynaložiť námahu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?