V Európe ide do tuhého!

Autor: Mikuláš Dzurinda | 16.5.2012 o 11:52 | (upravené 16.5.2012 o 11:58) Karma článku: 11,73 | Prečítané:  2884x

 Zdá sa, že včera padlo v Aténach vážne rozhodnutie: Gréci budú po mesiaci opäť voliť. Lebo voľby 6.mája skončili  patom. Vládu nevedeli zostaviť ani kresťanskí demokrati , ani sociálni demokrati, dokonca ani ich spoločná koalícia by v parlamente nemala väčšinu. Hoci od roku 1974 tieto strany vedeli temer vždy zostaviť vládu samostatne.

Teraz ekonomické ťažkosti a sociálne problémy ponúkli populistom nebývalé možnosti: zrodili sa extrémistické strany, ktoré sa priživujú na kríze a vlastne ani vládnuť nechcú. Iba rozbíjať.

Nadchádzajúce voľby budú vážne. Poskytnú Grékom i EÚ zrejme poslednú šancu udržať dosiahnutú úroveň i kompozíciu európskej integrácie. Myslím, že obe strany by sa o to mali pokúsiť.

 EÚ vznikla ako reakcia na dve svetové vojny v prvej polovici minulého storočia. Najprv v nej išlo o uhlie a oceľ, teda o materiály, ktoré vyhrávali vojny. Potom o spoločný trh, slobodný  pohyb ľudí a tovaru a napokon proces vyvrcholil zavedením jednotnej meny. Zámer vyšiel: temer 70 rokov sme bez vojny.

Zlyhanie Grékov v nadchádzajúcich voľbách by zrejme naštartovalo opačný trend- trend dezintegrácie. So všetkými rizikami, ktoré z takéhoto obratu vyplývajú. Ekonomickými, sociálnymi i bezpečnostnými. Dôsledky by boli najhoršie pre samotných Grékov, ale zasiahli by aj nás a celú Európu, ako aj jej partnerov.

O svojej budúcnosti rozhodnú Gréci sami. Extrémisti sa ľudom snažia  vymývať mozgy rečami, že nie je potrebné šetriť, že to EÚ s prísnejšími pravidlami nemyslí vážne. Preto sa od nás, partnerov Grécka, žiada jasné a pevné slovo: záleží nám na zachovaní jednotnej meny, záleží nám na Grécku, ale domácu úlohu si musia Gréci splniť bezo zvyšku! Bez štrukturálnych reforiem a šetrenia, bez plnenia dohodnutých podmienok nie je možné poskytovať Grécku ďalšiu pomoc.

Bolo by zlé, keby sa po nadchádzajúcich voľbách v Grécku zmenil trend, či status quo - od integrácie k dezintegrácii. Zmeniť  treba iný trend, ktorý je možné v Európe už dlhšie pozorovať. Trend k stále pohodlnejšiemu spôsobu života. Chce sa nám pracovať stále menej a dovolenkovať  stále viac.  Vytráca sa schopnosť  šetriť a tým aj investovať, zato je čoraz výraznejší príklon k spotrebe, konzumnému životu. A zadlžovaniu sa. Práve tento trend si žiada zmenu. Pretože vedie k ilúzii, že z problémov sa môžeme dostať aj bez námahy, bez potu. A ak potom zrazu začne niekto námahu vyžadovať, vedie to k nepokojom, protestom, napätiu, extrémizmu.

A toto už treba povedať nielen Grékom, ale aj nám všetkým. Z problémov sa dostaneme iba vtedy, keď budeme pracovití. Pracovitosť je hodnota, ktorú si treba veľmi vážiť. Je to činnosť, ktorú treba oceniť. Materiálne, ale aj morálne. Čím skôr a čím otvorenejšie sa o tom v spoločnosti začneme rozprávať, tým väčšia je šanca, že budeme v pozitívnych trendoch pokračovať a negatívne obrátime k lepšiemu. Ďalšie desaťročia, počas ktorých môže byť Európa pre nás všetkých stabilným a prosperujúcim prostredím, to je vízia, pre ktorú sa oplatí vynaložiť námahu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?