Rovná daň - Made in Slovakia

Autor: Mikuláš Dzurinda | 24.10.2012 o 14:40 | (upravené 24.10.2012 o 14:49) Karma článku: 16,39 | Prečítané:  2684x

Dnes predpoludním poslanci  SMER-u schválili zrušenie rovnej dane. Napriek tomu, že samotný minister financií pripustil, že práve rovná daň patrila medzi kľúčové, rozhodujúce nástroje dynamického vývoja našej ekonomiky v minulých rokoch. Doba je vraj ale dnes iná - potrebujeme konsolidovať verejné financie (teda znižovať deficit verejných financií) a vyspelé ekonomiky rovnú daň nemajú.

Je to pravda. Ale pravdu mali aj poslanci opozície, ktorí argumentovali tým, že konsolidovať by sa malo aj ( a možno najmä) šetrením na strane výdavkov (napr. nestavať novú budovu pre rezort zahraničných vecí...). A že ak chceme dobiehať vyspelé ekonomiky a neuspokojiť sa s tým, kde sme, musíme niektoré veci robiť ináč, ako to robia v týchto vyspelých krajinách. K veľmi dobrým argumentom opozície by som chcel pridať ďalšie dva. Prvý ponúka rezolúcia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy k aktivitám OECD v rokoch 2011-2012. V rezolúcii sa vyslovene uvádza, že "... daňová reforma, orientovaná na znižovanie zdaňovania práce a preorientovanie daňového zaťaženia do oblasti spotreby alebo ochrany životného prostredia môže mať relatívne rýchly efekt na zamestnanosť a pomôcť podporiť investície ..." Teda aj najvyspelejšie krajiny sveta, združené v OECD si uvedomujú, že vysoké dane z príjmov znižujú konkurencieschopnosť tohto klubu v súťaži s novými silnými ekonomickými globálnymi hráčmi (Čína, India, Brazília ,...). A uvedomuje si to aj Rada Európy - rezolúcia prešla aj vďaka mnohým poslancom z ľavicového spektra.

Druhý argument pochádza z mojej osobnej skúsenosti. Tá hovorí, že pre každú krajinu je dobré, ak je niečím známa, v niečom výnimočná. Ak disponuje niečím, čo sa dá označiť ako MADE IN. Čo je doslova symbolom tejto krajiny. Ako je napr.: pivo pre ČR.  Disponuje aj Slovensko nejakým takýmto symbolom? Moja osobná skúsenosť hovorí, že Slovensko je vo svete známe najmä dvoma symbolmi: ľadový hokej a reformy, stelesnené práve do rovnej dane. Keď som sa v januári 1999 v Davose na svetovom ekonomickom fóre po prvýkrát stretol s kanadským kolegom Chrétienom a keď ma predstavili ako Slováka, jeho prvá veta znela: „Á, Slovensko! Dobrí ľudia a dobrí hokejisti!" (Svoje iste urobilo dlhoročné pôsobenie Petra Šťastného v Quebecu ... :-) ) A keď po rokoch som sa po prvýkrát stretol v Tokiu s premiérom Koizumim, jeho prvá veta znela: „Povedzte mi niečo o rovnej dani!" Počas hodinového rokovania sme o ničom inom, ako rovná daň, vôbec nehovorili. Podobných zážitkov a skúseností mám veľmi veľa. Vo svete poznajú Slovensko nielen vďaka skvelému hokeju, ale aj vďaka reformám, ktoré stelesňuje a symbolizuje práve rovná daň. Symboly krajiny sú nesmierne dôležité, symboly vyvolávajú záujem sveta o krajinu. A zvýšený záujem vedie k zvyšovaniu počtu turistov, ale aj k zvyšovaniu prílevu investícií. Oboje prináša do krajiny, ktorá je predmetom zvýšeného záujmu, prácu. A to je pre dnešok, ale i budúcnosť každej krajiny rozhodujúce.

Róbert Fico dnes zbavil Slovensko jedného významného symbolu. Urobil tak prvú vážnu chybu. Lebo Slovensku poškodil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Spor medzi lyžiarkami a asociáciou ide do finále, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

SVET

Len začíname, nebudeme hrať mŕtve, odkazujú Trumpovi milióny žien

Nový prezident začal rušiť kľúčovú reformu svojho predchodcu.


Už ste čítali?