zlyhanie pri prvej skúške

Autor: Mikuláš Dzurinda | 9.5.2012 o 15:00 | (upravené 9.5.2012 o 15:10) Karma článku: 14,41 | Prečítané:  4502x

V posledných dňoch viacerí prezidenti  stredoeurópskych krajín preukázali pevný postoj keď oznámili, že sa summitu na Ukrajine nezúčastnia.  Ukrajina summit napokon na poslednú chvíľu zrušila. Pevný postoj týchto prezidentov sa teda ukázal ako správny a úspešný. Žiaľ, prezident SR a slovenská diplomacia mlčali a stretnutia na Jalte sa chystali zúčastniť. Svojim zbabelým postojom premrhali šancu postaviť sa na správnu stranu. Prezident Gašparovic sa zúčastniť chcel,  lebo, ako hovorí, "diskusia s Ukrajinou je lepšia, ako jej izolácia". Prezident Poľska varuje, že izoláciou Ukrajiny by sme ju mohli vhnať do náručia colnej únie s Ruskom.

Ukrajinskí lídri však názory európskych lídrov na to , čo sa na Ukrajine deje, poznajú veľmi dobre. V roku 2011 navštívili Ukrajinu predseda EK Barosso, súčasný i bývalý poľský prezident, komisár pre rozšírenie Fulle i viacero ministrov zahraničných veci krajín EU. Upozornili predstaviteľov Ukrajiny na neprijateľnosť "selektívnej spravodlivosti" a politizáciu justície, ktorej centrom pozornosti sú výlučne predstavitelia bývalej vlády a dnešnej opozície okolo Julie Tymošenkovej. Teda   Prezident Ukrajiny pozíciu EU pozná veľmi dobre a summitu prezidentov na Jalte nemali dominovať nepríjemne témy, ale spoločná fotografia hláv štátov krajín strednej Európy. Myslím, že neobstojí ani druhý argument. Ukrajinu chceme medzi seba, do EÚ, prijať, nie si ju kúpiť. EÚ bude s Ukrajinou silnejšia iba vtedy, ak bude politika Ukrajiny s politikou EU kompatibilná. Ak to Ukrajina myslí so vstupom do EÚ vážne, nemôže s colnou úniou okolo Ruska koketovať. S demokraciou, ani európskymi hodnotami by sa obchodovať nemalo. Príbeh dnešnej Ukrajiny je pre nás príbehom "deja vu", pripominajucim meciarizmus. Aj vďaka dôslednému postoju krajín EÚ, ale aj V 4 (kde pár rokov bola jedna zo štyroch stoličiek - ta naša - prázdna) sme si s mečiarizmom v pomerne krátkom čase poradili. Dnes by sme mali mať odvahu prispieť k európskej budúcnosti Ukrajiny. Našimi pevnými politickými postojmi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Agent ŠtB aj tanečníčka z klipu. Kto už formoval tvár Fica?

S ľuďmi, ktorí premiérovi Robertovi Ficovi radili v komunikácii alebo za neho hovorili sú spojené podozrenia z korupcie aj fyzický útok.

KOMENTÁRE

Fico si na zlepšenie fasády najal profesionálnych natieračov

Hraničí to s vytváraním falošnej reality a krytím škandálov politikov.

SVET

Kuznecov môže mať problém. Na ceste do Sýrie potrebuje tankovať

Ruská flotila má namierené k brehom Sýrie.


Už ste čítali?